Wsporniki regulowane – nieodzowne przy konstruowaniu tarasów i nie tylko

Marzysz o stworzeniu eleganckiego tarasu lub stylowego patio przy domu? A może chcesz umieścić altanę ogrodową na lekkim podwyższeniu albo wykonać bezpieczne i estetyczne alejki ogrodowe z desek kompozytowych? Każda z tych konstrukcji wymaga solidnego, perfekcyjnie wypoziomowanego oraz stabilnego podłoża. Stworzysz je, sięgając po nowoczesne wsporniki regulowane. Sprawdź, czym są i dlaczego to dobre rozwiązanie.

Tworzenie zewnętrznych konstrukcji, takich jak taras, patio czy podest, niesie za sobą wiele wyzwań architektonicznych. Wynikają one przede wszystkim z uwarunkowań środowiskowych. Tarasy powstają na zewnątrz, często bezpośrednio na gruncie. W związku z tym muszą mieć podstawę, która:

  • jest odporna na wahania temperatur oraz działanie promieniowania UV – tak, aby działała niezawodnie zarówno, gdy nadejdzie mroźna zima, jak i upalne lato,
  • jest w pełni stabilna i gotowa na przyjęcie dużych obciążeń – związanych nie tylko z samym podłożem, które zostanie na niej zamontowane, ale również umieszczonymi na stałe elementami (np. meblami ogrodowymi) i intensywną eksploatacją,
  • zapewnia możliwość precyzyjnego wypoziomowania podłogi, także z ustawieniem kąta spadku,
  • zapewnia długotrwałą wytrzymałość całej konstrukcji.

Wszystkie te warunki spełniają nowoczesne wsporniki regulowane oferowane przez CoDeck – wykonane z kompozytu.

Czym wyróżniają się wsporniki regulowane?

Wsporniki regulowane to nowoczesne i bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które idealnie sprawdza się podczas tworzenia tarasów, podestów i podobnych konstrukcji różnego rodzaju. Są one wykonane z wysokiej jakości kompozytu o doskonałych parametrach technicznych. Dzięki temu zapewniają bardzo dużą nośność. Jest ona uzależniona od gęstości umiejscowienia wsporników i sięga nawet 3 750 kg/m2. Dzięki temu można mieć pewność, że podłoże będzie stabilne i nie ugnie się ani nie załamie nawet przy dużym ciężarze.

Zaletą wsporników regulowanych jest również to, że każdy z nich można ustawić na określoną wysokość. To właściwość przydatna zwłaszcza przy poziomowaniu podłoża na nierównym gruncie – gdy różnice poziomu są znaczące. Regulacja jest użyteczna także wówczas, gdy chce się stworzyć naturalny spadek – np. przy tworzeniu podjazdu czy przygotowywaniu eleganckiej alejki ogrodowej, która prowadzi po pagórku.

Projektanci tarasów i innych konstrukcji opartych o podłoże z deski kompozytowej cenią sobie wsporniki regulowane również z uwagi na to, że jest to rozwiązanie systemowe. Można więc przy ich pomocy tworzyć rozmaite, nawet najbardziej nietypowe kształty podłogi, zawsze uzyskując odpowiednią nośność i estetyczny efekt.

Warto podkreślić, że na rynku są dostępne dwa typy wsporników regulowanych – te zaprojektowane z myślą o budowie tarasów oraz pod płyty betonowe i kraty stalowe. Różnią się od siebie parametrami technicznymi, ale zapewniają podobną funkcjonalność. Warto więc przyjrzeć się im bliżej i uwzględnić przy realizacji kolejnych projektów.