Ławki ogrodowe – jak je wkomponować w otaczającą przestrzeń?

Wypoczynek w ogrodzie w pogodny, ciepły dzień to najlepsze, co może się przydarzyć. W otoczeniu natury zrelaksujesz się i łatwiej Ci będzie zapomnieć o codziennym pośpiechu. Dlatego potrzebujesz miejsca, w którym wygodnie się rozsiądziesz. Dobrym rozwiązaniem będą nowoczesne ławki ogrodowe. Zobacz, jak je wykorzystać w przestrzeni otaczającej dom.

Jaka powinna być idealna ławka ogrodowa? Czym powinna się wyróżniać, aby niezawodnie spełniała swoją rolę? Oto kilka cech, na które warto zwrócić uwagę.

Ławki ogrodowe: ergonomia, komfort, wytrzymałość

ławki parkoweOd zwykłych mebli wykorzystywanych wewnątrz domu, ławki parkowe i ogrodowe odróżnia jedna ważna kwestia. Są ustawione na zewnątrz, a to oznacza znacznie bardziej wymagające warunki ich użytkowania. Ławki ogrodowe są narażone na:

 • wilgoć – i to przez cały rok,
 • intensywne promieniowanie słoneczne – które powoduje ich blaknięcie,
 • działanie szkodników – np. insektów i gryzoni,
 • duże wahania temperatur – mrozy zimą oraz upały latem,
 • zadrapania i inne uszkodzenia mechaniczne.

Dlatego muszą powstać z wytrzymałych materiałów – takich, które nie ulegną uszkodzeniu w ciągu kilku tygodni po ustawieniu nowego elementu architektury ogrodowej. Do wyboru masz kilka opcji – to m.in. drewno, a także metal, np. żeliwo. Mają one swoje zalety. Warto jednak pamiętać, że:

 • drewno wymaga regularnej konserwacji – m.in. bejcowania lub lakierowania i jest dość podatne na działanie wilgoci,
 • metal nie zapewni pełnego komfortu siedzenia – może być zbyt twardy, a przy okazji również wymaga okresowego lakierowania.

Alternatywą dla tych materiałów oraz typowych tworzyw sztucznych jest kompozyt. Tego rodzaju ławki parkowe oraz ogrodowe zdobywają coraz więcej zwolenników.

Czym wyróżniają się kompozytowe ławki parkowe i ogrodowe?

Kompozyt to materiał, który powstaje z połączenia mączki z naturalnego drewna oraz wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Mariaż ten owocuje doskonałymi parametrami technicznymi, dzięki którym kompozyt:

 • wyglądem przypomina naturalne drewno – co sprawia, że doskonale wkomponowuje się w naturalną estetykę ogrodu czy parku,
 • jest w pełni odporny na wilgoć, pleśń, grzyby, insekty czy działanie innych szkodników,
 • wyróżnia się wysoką wytrzymałością na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne,
 • nie wymaga częstej konserwacji – a więc np. lakierowania,
 • jest materiałem, który przez lata doskonale się prezentuje.

To dlatego idealnie nadaje się również do produkcji ławek oraz innych elementów architektury ogrodowej i parkowej.

Najlepsi producenci, którzy oferują kompozytowe ławki ogrodowe, zapewniają również szeroki wybór modeli i kolorystyki konstrukcji. Wśród asortymentu można więc znaleźć zarówno te bardziej nowoczesne i minimalistyczne, jak też dekoracyjne i stylowe. Poza standardowymi ławkami, u producentów takich jak CoDeck można zamówić też stylowe leżaki z kompozytu – idealne na popołudniowy relaks w ogrodzie czy do opalania latem. Warto więc przyjrzeć się bliżej tym propozycjom i uczynić przestrzeń otaczającą dom bardziej przyjazną.