Jakie deski kompozytowe wybrać na taras?

deski kompozytowe wybrać na tarasDo najbardziej popularnych materiałów wykończeniowych na tarasy zewnętrzne można zaliczyć drewno naturalne, płytki, a od pewnego czasu również deski kompozytowe. Kompozyt zyskuje na popularności dzięki licznym walorom użytkowym, którymi przewyższa tradycyjne deski drewniane oraz płytki tarasowe. Jak wybrać deski kompozytowe na taras, żeby uzyskać funkcjonalna, a zarazem estetyczną przestrzeń, która zachowa piękny wygląd przez długi czas?

Deska kompozytowa

Deska kompozytowa to nowoczesny materiał wykończeniowy powstający z mączki drzewnej i polichlorku winylu. Zawartość drewna w tworzywie najczęściej wynosi ok. 45%, dzięki czemu deski kompozytowe tarasowe i elewacyjne mają powierzchnię przypominającą w dotyku drewno, a jednocześnie są trwałe i odporne na wilgoć. To właśnie odporność na wilgoć oraz szkodliwe działanie innych czynników zewnętrznych sprawia, że prywatni inwestorzy oraz przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po kompozyt, który w odróżnieniu od tradycyjnego drzewa nie wymaga konserwacji i malowania.

Jak wybrać deski kompozytowe na taras?

W teorii każda deska tarasowa z kompozytu powinna doskonale sprawdzić się jako materiał wykończeniowy na tarasie zewnętrznym, niezależnie od tego czy jest on zadaszony, czy też nie. Praktyka pokazuje jednak, że deski kompozytowe są sobie nierówne, a te o gorszej jakości szybko tracą walory estetyczne i użytkowe. Dlatego wybierając kompozyt do zastosowań zewnętrznych warto sięgać po jakość gwarantowaną przez sprawdzonych dostawców. Nie bez znaczenia dla konstrukcji naszego tarasu ma również szerokość deski kompozytowej, którą powinniśmy dobrać adekwatnie do szerokości tarasu oraz efektu wizualnego, jaki chcemy uzyskać. Ta sama zasada dotyczy wyboru koloru. Deski sprawdzonych producentów są odporne na promieniowanie słoneczne i odbarwienia, dzięki czemu możemy wybierać z pełnej gamy kolorystycznej dobierając kolory desek tak, żeby korespondowały z kolorystyką elewacji budynku.

Montaż desek na tarasie

Systemy poszczególnych producentów różnią się sposobami montażu. W przypadku wielu rozwiązań stosuje się śruby montażowe, coraz bardziej popularne są również klipsy. Systemy mocowane na klipsy mają wiele zalet – szeroki klips startowy zapewnia szeroką dylatację między deskami, podczas gdy cały system pozwala na szybką i sprawną wymianę pojedynczej deski bez konieczności rozkręcania całego tarasu. Klipsy montażowe mają również wpływ na uzyskiwany efekt wizualny – dają możliwość równomiernego, wąskiego łączenia desek z zachowaniem równych odstępów między poszczególnymi elementami konstrukcji.