Jak zrobić taras z deski kompozytowej?

taras z deski kompozytowejSzukając desek tarasowych coraz częściej możemy natrafić na deski kompozytowe. Ich liczne zalety sprawiają, że kompozyt jest chętnie wybierany przez inwestorów prywatnych oraz przedsiębiorców, w konsekwencji czego coraz więcej tarasów w Polsce jest wykonywanych właśnie z desek kompozytowych. Jak zrobić taras z deski kompozytowej, żeby uzyskać zamierzony efekt wizualny, a jednocześnie cieszyć się trwałością i funkcjonalnością konstrukcji?

Podłoże pod taras z desek kompozytowych

Nowoczesne technologie systemów wykończeniowych dają nam szerokie możliwości wykonania estetycznego i funkcjonalnego tarasu niezależnie od podłoża. Deskę kompozytową możemy stosować zarówno na płytę betonową, jak i dach oraz na gruncie z fundamentem punktowym. To sprawia, że urokami tarasu możemy się cieszyć także w sytuacji, kiedy budynek nie został przystosowanych do jego wykonania.

Taras mocowany na płycie betonowej: System tarasowy montowany na płycie betonowej składa się klinów (poziomujących taras i zapewniających odpowiedni spad umożliwiający odprowadzanie wody), legarów kompozytowych oraz desek w wybranym kolorze. W zależności do wybranych desek oraz preferencji inwestora deski mogą być montowane do legarów przy pomocy tradycyjnych śrub lub klipsów. System mocowania klipsowego zapewnia szybki i estetyczny montaż, jednocześnie umożliwiając wymianę pojedynczych desek.

Taras montowany na dachu w systemie odwróconym: System tarasowy montowany na dachu bazuje na specjalnych wspornikach, które – podobnie jak kliny w przypadku tarasu na płycie betonowej – umożliwiają wypoziomowanie tarasu oraz uzyskanie odpowiedniego spadu. Do tarasów na dachach poleca się legary aluminiowe. Deski tarasowe można do nich mocować przy pomocy wkrętów lub klipsów.

System tarasowy na gruncie: System tarasowy na gruncie to rozwiązanie przeznaczone dla obiektów, których pierwotny projekt nie przewidywał tarasu. Zamiast wykonywania wylewki pod taras system tarasowy możemy oprzeć na zbrojonych słupach betonowych, na których osadzimy aluminiowe legary. Podobnie jak w przypadku dwóch wcześniejszych systemów deski kompozytowe możemy mocować do legarów przy pomocy śrub lub klipsów. Odpowiedni spad zapewniający swobodny odpływ wody z tarasu uzyskuje się poprzez różnice wysokości słupków betonowych.

O czym należy bezwzględnie pamiętać?

Planując wykonanie tarasu z desek kompozytowych należy pamiętać o odpowiednim jego wypoziomowaniu, dzięki czemu woda opadowa nie będzie zalegała na tarasie. Dodatkowo ważne jest to, żeby prawidłowo dobrać system do podłoża, co zapewni stabilność pokrycia, a zarazem trwałość tarasu.