Jak zrobić schody z deski kompozytowej?

Deski kompozytowe cieszą się dużym zainteresowaniem, ale przede wszystkim jako materiał wykończeniowy na taras. Kiedy przychodzi do wykańczania schodów, zdania użytkowników są już podzielone. Jedni uważają, że deski kompozytowe świetnie sprawdzają się jako okładzina schodowa, inni odradzają to rozwiązanie jako zbyt kłopotliwe w montażu i praktycznie niemożliwe w wykończeniu. Kto ma racje? Jak zrobić schody z deski kompozytowej, żeby były funkcjonalne i estetyczne?

Samodzielnie wykonane schody z deski kompozytowej

composite boardJeśli nie masz żadnego doświadczenia w wykonywaniu konstrukcji schodowych, szybko okaże się, że schody z deski kompozytowej są nie do zrobienia… W takiej sytuacji warto skonsultować się z fachowcem, który z pewnością poradzi sobie z przygotowaniem i wypełnieniem całej konstrukcji. Inną alternatywą może być wybór systemów gotowych. Coraz więcej producentów oferuje gotowe systemy schodowe, które montujemy zgodnie z instrukcją przy pomocy dołączonych klipsów lub śrub montażowych. Warto bowiem pamiętać o tym, że klipsy to nie jedyny sposób montażu desek kompozytowych, choć z różnych względów jeden z najbardziej dogodnych i estetycznych.

Kompozyt możemy wykorzystać również jako materiał wykończeniowy w przypadku konstrukcji stanowych oraz schodów betonowych. Wypełnienie stopnic w konstrukcjach stalowych jest bardzo proste – wystarczy przyciąć deskę na miarę i zamocować ją w stalowej ramie. W zależności do konstrukcji oraz szerokości wybranych desek wypełnienie możemy przymocować długimi wkrętami lub klipsami, które wcześniej przymocujemy do konstrukcji stalowej. W tym przypadku klipsy sprawdzą się jeśli stopnice są szerokie, a wybrane deski bardzo wąskie. Jeśli natomiast szerokość stopnicy odpowiada szerokości deski lub wręcz wymaga trymowania jej brzegów najwygodniej będzie ją zamocować śrubami. W przypadku schodów betonowych niezbędne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Beton pod schody z deski kompozytowej musi być równy i wyczyszczony z wszelkich pozostałość np. klejów montażowych po wcześniejszych systemach wykończeniowych. Bezpośrednio do czystego betonu montuje się legary, na których układane są deski. Deski do legarów możemy mocować za pomocą wybranego systemu, którego wybór powinniśmy uzależnić od szerokości stopnic oraz szerokości desek.

Schody z deski kompozytowej – efekt wart wysiłku

Wykonanie z schodów z desek kompozytowych nie jest może najłatwiejsze, ale uzyskany efekt wizualny z pewnością wart jest każdego wysiłku. Dodatkową zaletą schodów kompozytowych jest ich trwałość i odporność na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych. Schody nie wymagają konserwacji czy malowania. Zachwycają pięknym wyglądem przez długi czas eksploatacji.