Czym ciąć deski kompozytowe?

Deski kompozytowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów poszukujących materiałów trwałych, a zarazem estetycznych i przyjaznych w użytkowaniu. Za wyborem desek kompozytowych do aplikacji zewnętrznych przemawiają liczne walory użytkowe – deski kompozytowe są odporne na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych, nie blakną  na słońcu i są przyjemne w dotyku dla bosej stopy. Nie są również materiałem szczególnie wymagającym w obróbce, jednak nie wszystkie narzędzia równie dobrze radzą sobie z ich cięciem i trymowaniem.

Wyzwania związane z cięciem desek kompozytowych

Deski kompozytowe są dość twarde, jednak nie na tyle, żeby nie dało się ich przeciąć brzeszczotem. Mimo to, brzeszczot nie jest najlepszym narzędziem do cięcia desek na taras, schody lub elewację. Krawędź ciętej lub trymowanej brzeszczotem deski jest na ogół poszarpana i nierówna, poza tym praca jest mozolna i bardzo wymagająca fizycznie. Planując cięcie desek kompozytowych dobrze jest więc zaopatrzyć się dobrej jakości piłę płatnicę oraz skrzynię ukosową. Alternatywą dla narzędzi ręcznych będzie w tym przypadku szlifierka tarczowa lub pilarka do drewna. Osoby wymagające, dla których osiągnięcie określonego efektu wizualnego oraz estetyka cięcia ma duże znaczenie mogą sięgnąć po ukośnicę. Ukośnica to w prawdzie rodzaj pilarki, ale od tradycyjnej pilarki do drewna różni się możliwościami jakie oferuje przy docinaniu desek.

Dlaczego pilarka, a nie szlifierka ręczna?

W teorii ręczna szlifierka tarczowa bardzo dobrze nadaje się do cięcia kompozytu, w praktyce okazuje się jednak rozwiązaniem posiadającym pewne mankamenty. Jednym z nich jest z pewnością linia cięcia, która zwykle nie jest równa. Kłopotem okazuje się również estetyczne przecięcie desek wzdłuż. Warto także pamiętać, że przed rozpoczęciem pracy szlifierkę należy wyposażyć w odpowiednie tarcze, które nie należą do najtańszych.

Pilarka do drewna radzi sobie z cięciem kompozytu znacznie lepiej. Samo urządzenie nie jest bardzo drogie, a do sporadycznego użytkowania wystarcza nawet przeciętna tarcza. Nie oznacza to jednak, że każda pilarka do drewna pomoże nam uzyskać pożądany efekt estetyczny. W tym celu musimy wybrać urządzenie o odpowiedniej konstrukcji stołu podawczego. W przeciwnym razie cięcie desek o znacznej długości nie będzie precyzyjne.

Ukośnica

Pilarka do drewna ukosowa to narzędzie, z pomocą którego osiągniemy najlepszy efekt wizualny. Niestety nie jest to narzędzie tanie i jego zakup może się okazać nieopłacalny. Zanim jednak kupimy tarcze do szlifierki lub tańszą pilarkę do drewna, warto się upewnić czy lokalna wypożyczalnia elektronarzędzi nie posiada ukośnicy w ofercie.